Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Janina Lampert-Smak Zdjęcia i ilustracje J. Smak
KRK – Złota Wyspa

Wybrzeże wyspy Krk

KRK – Złota Wyspa

Chorwacka Wyspa Krk znana jest turystom z takich miejsc, jak: Baška, Stara Baška, Silo, Vrbnik czy Krk. Pierwsze dwie miejscowości słyną z przepięknych plaży, trzecia z leczniczego błota, Vrbnik z dobrego wina, zaś Krk jest stolicą wyspy i jej największym miastem. Na wyspie, która kryje różne tajemnice przeszłości, zetkniemy się z wieloma śladami starożytności.

Krk (wł. Veglia, niem. Vegl, łac. Curicta), to największa z chorwackich wysp Morza Adriatyckiego (choć najnowsze pomiary wykazują minimalną różnicę pomiędzy nią a sąsiednią wyspą Cres). Krk zwana niegdyś Złotą Wyspą, przez wszystkie lata swego istnienia, z uwagi na dogodne położenie geograficzne, łagodny klimat i duży obszar leśny, stanowiła cenny obiekt zdobywczy różnych najeźdźców. Najstarszymi mieszkańcami wyspy byli Japodowie, iliryjskie plemię, którego następcami zostali Liburnianie. W przeciwieństwie do prehistorycznych populacji, które osiedlały się w pobliżu cieków wodnych i dolin, Liburnianie woleli budować swoje domy na wyżej położonych obszarach, aby uzyskać większą kontrolę nad terytorium.

W I w. p.n.e. Rzymianie założyli tu osadę, którą nazwali Curicum. W VI wieku wyspę przejęli Słowianie. Od XII do XVI w. była pod panowaniem Republiki Weneckiej, miasto Krk i otaczające je tereny miały prawie całko...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.