Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Adam Bytof

Pułapki i błędy na drodze rozwoju osobistego

Wśród różnych form autoterapii i rozwoju osobistego coraz większą popularność zyskuje mindfulness, czyli uważność na „tu i teraz”, na doświadczenia zmysłowe i procesy mentalne, myśli, emocje i uczucia.

W każdej chwili życia można być uważnym, ale w praktyce siedzącej medytacji jest to łatwiejsze, przynajmniej dla większości osób.

Praktyki takie prowadzą do niezwykle korzystnych rezultatów na poziomie fizjologicznym, w postaci relaksacji, głębokiego odpoczynku oraz polepszenia pracy mózgu. Prowadzą także do konsekwencji psychologicznych, z których najważniejszą jest wyjście świadomości poza utożsamienie się z ego-umysłem, z osobistą historią, z osobowością (personą). Mówimy o pojawianiu się doświadczeń transpersonalnych, czyli przekraczających utożsamienie się z osobowością. Rozpoznajemy w tym doświadczeniu, że nie jesteśmy swoimi myślami, swoimi emocjami, uczuciami itp. Zdajemy
sobie sprawę z tego, że doświadczenia przychodzą i odchodzą, są umieszczone w czasie, ale jest jeden stały element tych doświadczeń, który nie zmienia się nigdy. Jest to nasze podstawowe doświadczenie istnienia i bycia świadomym....

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.