Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Łowca

NA TROPIE BADAŃ, ODKRYĆ, TAJEMNIC

Wydłużone czaszki sprzed 12 tys. lat Zdeformowane ludzkie czaszki o niezwykłym wydłużonym kształcie znane są z wielu regionów świata i epok. Na ich temat postawiono wiele hipotez, ale brak jednoznacznego wyjaśnienia tego zwyczaju. Najnowsze odkrycia archeologiczne dokonane w Chinach wykazują, że takie działania były praktykowane od bardzo dawna.

Jak 5 lipca 2019 r. podał serwis „Ancient Origins”, zespół archeologów z Texas A&M University w Dallas odkrył na stanowisku Houtaomuga w północno-wschodnich Chinach celowo zdeformowane wydłużone ludzkie czaszki. Modyfikacje przeprowadzono, gdy kości głowy były jeszcze miękkie. Typowa technika formowania czaszek polegała na obłożeniu głowy niemowlęcia deszczułkami i obwiązaniu tej konstrukcji rzemieniem.

Archeolodzy natrafili na wiele pochówków sprzed 6–12 tys. lat, w tym na 11 szkieletów z przekształconymi czaszkami. Pięć należało do dorosłych, a pozostałe to szczątki dzieci. Kości przebadano metodą radiowęglową, wykazując, że jedna z czaszek ma aż 12 tys. lat, jest więc najstarszą modyfikowaną czaszką na świecie. Społeczność z Houtaomuga praktykowała deformowanie czaszek nieprzerwanie przez 6 tys. lat.

Życie w dwóch wymiarach

Fizyka zakładała dotąd, że dwa wymiary przestrz...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.