Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Człowiek wszechświat

Jak budować związki?

William WeilKażdy z nas z pewnością doświadczył przynajmniej raz w życiu tego, że pomimo szczerych intencji i miłości w sercu, w relacji z drugą osobą pojawiał się konflikt, walka, niemożność znalezienia płaszczyzny porozumienia, a potem wycofanie, ból i oddzielenie. Między innymi o tym, skąd to się bierze, czy i jak można temu zaradzić z Williamem WeilEM – autorem książki Związki Nowej Ziemi – przewodnik dla par (i nie tylko) na XXI wiek, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Biały Wiatr” – rozmawiają Genny Esterline i Gerry Hogan, założyciele portalu Connestions for Women.

Na rynku księgarskim dostępnych jest dużo książek i poradników na temat związków. Z Twojej książki mogą korzystać nie tylko pary czy terapeuci, ma ona zastosowanie do każdego rodzaju relacji, osobistej czy biznesowej. Uczysz doskonałych narzędzi komunikacji do stosowania w codziennym życiu... Co Ciebie skłoniło do napisania tej pozycji?

– Przez ostatnie trzydzieści lat życia miałem możliwość nauczenia się wiele o związkach poprzez własne doświadczenie, treningi i pracę zawodową. W USA wskaźnik rozwodów jest większy niż 50%, to duże ostrzeżenie jeśli chodzi o obszar relacji. Chcę pomóc w zmianie tej sytuacji, mówiąc najkrócej. Zawsze byłem dobry w komunikowaniu się, więc wydało się naturalne, że ująłem swoją wiedzę, doświadczenie i wykształcenie w formie książki, która może dotrzeć i być wykorzystana przez wielu ludzi.

Czy możesz wyjaśnić tytuł Związki Nowej Ziemi? Wydaje się bliski bestsellerowej pozycji Eckharta Tolle – Nowa Ziemia.

– Uwielbiam Nową Ziemię. Przenoszę wyniesione z niej zrozumienie na inny poziom, pomagając parom odkryć prawdziwy cel związku, jakim jest osiągnięcie większej świadomości, dzięki rozwijaniu nawyku uczciwej, intymnej komunikacji.

Piszesz w swojej książce, że najlepszym celem dla związku jest wspieranie partnera w stawaniu się oświeconym i vice versa. Wyjaśnij pojęcie oświecenia w odniesieniu do relacji – jaką odgrywa rolę?

– Każdy związek to podróż zarówno w pojedynkę, jak i we dwoje. Bycie w związku z kimś, kogo kochasz i komu ufasz, umożliwia ci wzrastanie jako indywidualności i pozwala równocześnie wspierać wzrost partnera. Podam przykład. Wszyscy mamy w sobie takie „miejsca zapalne” z przeszłości, pogrzebane rany, które wychodzą na powierzchnię aktywowane przez jakąś bieżącą sytuację czy zachowanie. Często nieumyślnie pobudzam takie rzeczy w JoAnn (partnerka życiowa Williama Weil’a), ale ponieważ razem dużo nad tym pracowaliśmy, rozpoznaję, że tak naprawdę nie chodzi o to, co zrobiłem. Daję jej czas, by ochłonęła i wtedy rozmawiamy o tym w bezpieczny i pełen miłości sposób. Im bardziej jesteśmy w stanie tak postępować, tym mniejszą moc mają nad nami przeszłe wydarzenia i traumy. Stajemy się bardziej oświeceni i zdolni do świadomej obecności w codziennym życiu.

To, co mówisz, prowadzi do kolejnego pytania. Wydaje się, że najważniejszym „składnikiem” oświecenia jest bycie obecnym i równocześnie, biorąc pod uwagę to wszystko, co dzieje się teraz wokół nas, to także najtrudniejsza rzecz do osiągnięcia. Co mówisz ludziom, aby pomóc im być bardziej obecnymi w związku?

– Decydującą częścią każdego związku jest to, by był w nim ktoś, kto jest obecny dla ciebie, kto kocha cię bezwarunkowo, nie osądza i nie reaguje przesadnie. Jedną z rzeczy, którą staram się przekazać jest to, że jako jedna strona w związku musisz umieć o tę obecność poprosić. Zapytaj partnera, czy jest w takim stanie, że może być na tyle obecny, aby wysłuchać, co masz do powiedzenia. To jest świadomy wysiłek, żeby pozostać w chwili obecnej. Wyrażaj codziennie wdzięczność. Medytuj albo przynajmniej wyciszaj umysł i miej zrozumienie dla tego, czego doświadczasz i co otacza cię na co dzień.

Omawiasz wiele czynników które wpływają destabilizująco na związek. Jedna z najważniejszych to ego. Naprawdę wierzę, że ego może być przeszkodą, ale równocześnie jestem przekonany, że jeśli jest okiełznane, może okazać się silnym motywatorem dozwiazki nowej ziemi osiągania celów. Jak my, jako jednostki i jako pary możemy zminimalizować negatywne wpływy ego, aby być bardziej otwarci, obecni i oświeceni?

– Zgadzam się z tym, że ego może być wspaniałym motywatorem. Kluczem jak zwykle jest równowaga. Gdy ego nie jest w równowadze, okazuje się, że twoja energia nie jest kierowana we właściwą stronę. Bądź bardziej świadomy swoich myśli. Chcesz mieć rację czy być szczęśliwy?

Kolejna rzecz, która zakłóca relacje to strach. Lęk potrafi trzymać nas w sobie jak w kleszczach. Potrafi wyrwać z chwili obecnej w mgnieniu oka. Jak sobie z nim poradzić?

– Dobry sposób na radzenie sobie z lękiem czy jakimkolwiek innym trudnym stanem to autentyczna akceptacja. Opór powoduje, że to, co nas przytłacza, trwa dłużej. Martwienie się to modlitwa, aby wydarzyło się coś, czego nie chcesz. Dlatego wypowiedz i wyraź wszystko, co masz w środku. Zidentyfikowanie wszystkich „miejsc zapalnych”, o których mówiliśmy wcześniej, pomaga rozpoznać i uwolnić ukryty lęk. Nie musimy robić tego sami. Popracuj nad tym z partnerem albo profesjonalnym terapeutą, jeśli jest taka potrzeba.

Powiedz, proszę, parę słów o portalu LovePong.com.

– Doskonale bawiłem się, tworząc tę stronę. Pierwszy krok, aby budować wspaniałe związki to wiedza, ale kiedy już ją zdobędziesz, przychodzi czas na praktykę. Na stronie LovePong pary mogą nieodpłatnie praktykować sztukę komunikacji. Skłania to obie strony do bycia bardziej świadomym w relacji. To jest proste i ma potwierdzoną skuteczność. Naprawdę polecam, aby tego spróbować. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Artykuły z tej kategorii

 • Andyjskie puzzle

  Gdy Francisco Pizarro dotarł do Ameryki Południowej, wydała się mu ona najbogatszym rejonem świata. Nie mogło być inaczej, skoro za uwolnienie uprowadzonego władcy Inków, Atahualpy – który i tak został stracony – otrzymał ponad 6 ton złota i&nb  razy ty bra.…

  Czytaj więcej...

 • Stambuł – wrota kultur cz 1

  Jadąc do Stambułu wiedziałam, że spotkam tam rzeczy niezwykłe… Nie pomyliłam się, bowiem już samo położenie miasta budzi niekłamany zachwyt. Rozłożone na licznych wzgórzach, które opływają wody Zatoki Złoty Róg i Bosforu łączącego Morze Marmara z Morzem Czarnym, z daleka pyszni się widokiem smukłych minaretów i kopulastych dachów meczetów. Z głębi miasta dobiega charakterystyczny głos muezina wzywającego wiernych do modlitwy……

  Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.