Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Duchy Zjawy Widma

Tadeusz Oszubski Tadeusz Oszubski

Barwy zabłąkanych dusz

Barwy zablakanych dusz1
Barwy zablakanych dusz2
Barwy zablakanych dusz3
bwd 1/3 
fwd

 

 

Wiele legend mówi o zjawach widywanych w starych zamczyskach. Najnowsze relacje świadków dowodzą, że dziś Białe, Czarne i innych kolorów Damy można spotkać w wielu miejscach.

Świadkowie i ezoteryczna tradycja mówią o spotkaniach z widmami, które mają nie tylko ludzkie kształty, ale też wyrazistą barwę. W Polsce wiele jest miejsc, gdzie takie zjawy można podobno ujrzeć. Biała Dama – duch Teofili z Działyńskich Szołdrskiej Potulickiej – ukazuje się podobno w pałacu w Kórniku pod Poznaniem. Inna Biała Dama, duch Anny Wazówny, pojawia się na zamku w Golubiu. Z kolei Czarna Dama widywana jest w krakowskim pałacu Wielopolskich, a Zielona Dama na zamku Kamieniec w Odrzykoniu.

W Łańcucie manifestuje swoją obecność Błękitna Dama – zjawa Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Dodajmy tu jeszcze widmo z zamku książąt mazowieckich w Liwie – Żółtą Damę, czyli ducha Ludwiki z Szujskich Kuczyńskiej.

Podobne zjawiska odnotowano w wielu historycznych miejscach kraju, Europy i świata. Co istotne, zjawy rozmaitych barw nie należą wyłącznie do świata legend mówiących o niezwykłych zajściach z przeszłości.

Jak dziś przebiega spotkanie z Białą Damą?

Brytyjska lokalna gazeta „Lancashire Evening Post” opisała takie zajście, do którego doszło w okolicach Lostock Hall pod koniec grudnia 2008 roku. Wówczas 36-letni Dave Moore, niegdyś oficer marynarki królewskiej, a obecnie właściciel pubu The Victoria, zetknął się ze zjawą.

Pub usytuowany jest przy Watkin Lane pod Lostock Hall. Jednego z grudniowych wieczorów, około godziny 17:00, a więc już po zmroku, Dave Moore ruszył w stronę swego domu. Po drodze, jak zwykle, mijał dwór Samlesbury Hall wzniesiony przed stuleciami przy Preston New Road. W pobliżu tej starej budowli stanął nagle twarzą w twarz z kobietą o długich, ciemnych rozfalowanych włosach. Eteryczny byt ubrany był w białą suknię z epoki wiktoriańskiej.

– Zobaczyłem ją i zatrzymałem się – relacjonował Moore swą niezwykłą przygodę. – Stałem, nie wiedząc, co robić, a ona szła prosto na mnie, jakby mnie tam nie było. Widziałem ją wyraźnie, jak w dzień, a jednocześnie czułem, że coś tu nie gra. Tknięty impulsem wyjąłem telefon komórkowy i zrobiłem zdjęcie. Kobieta nie przejęła się tym. Minęła mnie w odległości mniejszej niż półtora metra. Zwróciłem wtedy uwagę na jej długie włosy, które falowały, jakby targał nimi silny wiatr. A przecież noc była spokojna, można powiedzieć, że powietrze stało w miejscu. Kobieta minęła mnie i nagle zniknęła.

Dave Moore ma pewność, że spotkał ducha. Jego relację potwierdzać ma zdjęcie Białej Damy z Samlesbury Hall wykonane aparatem w telefonie komórkowym.

Fotografię zjawy innego koloru opublikował 10 listopada 2008 roku australijski dziennik „The Mercury”. To zdjęcie Czarnej Damy wykonano na antypodach, na Franklin Square w mieście Hobart, stolicy Tasmanii.

Franklin Square znajduje się w centrum liczącego dziś ponad 200 tysięcy obywateli miasta, w jego najstarszej części z zachowaną XIX-wieczną zabudową. To obszar chętnie odwiedzany przez turystów i właśnie jeden z nich sfotografował tajemniczą zjawę. Zdjęcie ujawniła Adel Caridwen.

Artykuły z tej kategorii

  • Bakczysaraj - wrota czasu

    Okolice Bakczysaraju na ezoterycznej mapie Krymu są jak magiczne Eldorado. Tajemnicza przeszłość wywiera tu wpływ na teraźniejszość, a przyroda i energia egregorów żyjących tu narodów ukształtowały miejsca o niespotykanym nigdzie indziej charakterze i oddziaływaniu.   …

    Czytaj więcej...

  • Sikhowie

    Po niespełna miesięcznej jeździe samochodem z Polski w połowie września przekraczamy granicę pakistańsko-indyjską. Wita nas Amritsar – święte miasto sikhów.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.