Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Radiestezja Feng-Shui

Wigilijne Feng-Shui

Czy zamysł, żeby egzotyczne feng shui łączyć z najbardziej tradycyjnym dla chrześcijan świętem Bożego Narodzenia, ma sens? O tym, jak bardzo przenikają się kultury i religie Wschodu i Zachodu świadczy nie tylko znaczna liczba Azjatów chrześcijan, ale także wygląd chińskich metropolii w okresie grudniowego święta.

Otwartość Chińczyków zamieszkujących Singapur, Hongkong czy Taipej wobec przedstawicieli innych aniżeli rodzime religii jest ogromna, o czym świadczą nie tylko liczne świątynie różnych wyznań w tych miastach. Gdy wiele lat temu po raz pierwszy znalazłam się w czasie Bożego Narodzenia w Singapurze, moje zdumienie na widok wszechobecnych w sklepowych witrynach bałwanów i śnieżnych dekoracji nie miało granic. Równik, tropikalne temperatury, codzienne zenitalne deszcze obmywające buchającą feerią barw roślinność – i białe, zaśnieżone wystawy. Cóż to było za zderzenie! Jakże symboliczne spotkanie chłodnego racjonalizmu Zachodu z nieokiełznaną, organiczną potęgą Wschodu. Rozum przeciwko instynktowi. Panowanie nad światem materii przeciw podporządkowaniu prawom natury. Synteza tych dwóch skrajnie odmiennych filozofii w ówczesnych miastach-państwach Dalekiego Wschodu zaowocowała esplozją gospodarczego i kulturowego potencjału. Do niedawna inaczej było w Chinach kontynentalnych, zarówno zamkniętych na świat, jak i niechętnych dawnej tradycji. Kultywowane w Singapurze czy Hongkongu feng shui było w Kraju Środka uznawane za zabobon i relikt przeszłości, podobnie jak astrologia czy religia.

Nasze rodzime święta Bożego Narodzenia charakterem, rangą i niektórymi rytuałami przypominają hucznie obchodzony chiński Nowy Rok. Skoro zatem niektóre zwyczaje ludzi Wschodu i Zachodu są tak podobne i skoro potrzeby jednych i drugich zdają się być identyczne, dlaczego nie sięgnąć do skarbnicy Wschodu, by wzbogacić nasz własny arsenał? I choć Chińczycy największą wagę przykładają do powodzenia finansowego, a to trochę niestosowne w kontekście świętowania narodzin Chrystusa w ubogiej betlejemskiej stajence, to gdy przyjrzymy się naszym zwyczajom bożonarodzeniowym, a szczególnie wigilijnym, dostrzeżemy wiele podobieństw. Gdy zaś przeanalizujemy te zwyczaje pod kątem feng shui, możemy wzbogacić ich interpretację o znaczenia, których dotąd nie dostrzegaliśmy.

W Biblii, na samym początku Księgi Rodzaju jest napisane: „Na początku było Słowo”. Nasze życzenia, powtarzane modlitwy czy mantry, prośby wznoszone do Boga, do niebios czy tylko powtarzane w myślach łatwiej się materializują, a gdy dołożymy do tego rytuały czy działania usankcjonowane tradycją, wtedy tylko wyglądać ich wspaniałej realizacji. Polski wigilijny zwyczaj chowania do portmonetki rybich łusek ma nam zapewnić powodzenie finansowe przez cały nadchodzący rok, a może całe życie. Chińczycy wykazują w tej kwestii fantazję wprost nieograniczoną. Prześcigają nas w bogactwie symboli i w entuzjazmie, z jakim starają się
zadbać o sprawy finansowe. Pójdźmy zatem w ich ślady.

Powszechne i u nas w okresie świątecznym, a niegdyś uznawane za symbol dobrobytu, pomarańcze i mandarynki są na Wschodzie obowiązkowym prezentem. Chińczycy obdarowują się nimi hojnie, wierząc, że zapewnią one wszystkim powodzenie i obfitość. Skorzystajmy z tego, bo choć już tylko część z nas pamięta polowania na luksusowe cytrusy, pojawiające się jedynie w okresie okołoświątecznym, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy – wzorem Chińczyków – uznali te pełne słońca owoce za symbol dobrobytu. Podobną rolę pełnią prezenty układane pod polską choinką, choć w odróżnieniu od Chińczyków, którzy chętnie obdarowują się nawzajem drobnymi kwotami wkładanymi do specjalnie na tę okazję przygotowanych czerwonych torebek ozdobionych sentencjami i symbolami bogactwa, my wolimy prezenty bardziej osobiste. Być może jedynie mniej manifestujemy nasze potrzeby materialne, choć jawne i chętnie w polskiej tradycji podkreślane bogactwo świątecznego stołu, obfitość owoców, potraw i łakoci jest najlepszym ich świadectwem, a jednocześnie doskonałym sposobem na przywołanie powodzenia finansowego.

Zarówno nasze rodzime święta, jak i chiński Nowy Rok poprzedzają przedświąteczne porządki. Dla nas obowiązkowe, przez Chińczyków są traktowane przede wszystkim jako zabieg udrożnienia przepływu energii i oczyszczenia przestrzeni. W czystym, odświeżonym domu inaczej krąży energia, a co za tym idzie – domownicy czują się o wiele lepiej. Dodatkowym elementem podnoszącym walory przestrzeni są świąteczne dekoracje, a także niezwykle ważny, a może nawet najważniejszy: nastrój radosnego oczekiwania i rodzinnego ciepła. W naszej tradycji Boże Narodzenie ma charakter bardzo rodzinny i jest to okoliczność gromadząca krewnych mieszkających z dala od siebie – często jedyny raz w roku. Święta o takiej randze stanowią doskonałą okazję do uporządkowania i wzmocnienia energii.

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.