Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Śladami przeszłości

Tadeusz Oszubski Tadeusz Oszubski

Mit Świętej Joanny

Joanna d_ark oblezenie
Joanna_d_Arc_by_Jan_M4CB79
Mit swietej Joanny
bwd 1/3 
fwd

 

Badacze dowodzą, że szczątki Joanny d’Arc zostały sfałszowane, a bohaterska święta nie istniała.

Dziewica Orleańska na przełomie

XIX i XX w. stała się nie tylko patronką Francji oraz Orleanu, ale też wszystkich patriotów i walczących o niepodległość. W ostatnich dziesięcioleciach jednak blask sławy wojowniczej pasterki przygasł. Świat przypomniał sobie o Joannie d’Arc dopiero, gdy jej domniemanymi szczątkami zajął się międzynarodowy zespół specjalistów, kierowany przez dr. Philippe’a Charliera z Centralnego Szpitala Uniwersyteckiego w Lille.

Pod koniec grudnia 2006 r. 20 naukowców dr. Charliera rozpoczęło analizy mikroskopowe, radiologiczne, chronologiczne i toksykologiczne domniemanych szczątków Joanny d’Arc, przechowywanych w muzeum w Chinon we Francji. Ten tak zwany depozyt z Chinon wg tradycji, a także w opinii wielu naukowców, uchodził za szczątki Dziewicy Orleańskiej. W tym samym czasie dwaj Francuzi, Marcel Gay i Roger Senzig, kończyli pracę nad książką stawiającą w nowym świetle życie i śmierć Joanny d’Arc.

Co właściwie mówi legenda Dziewicy Orleańskiej, oparta na badaniach historyków oraz tradycji kościelnej i ludowej?

Joanna d’Arc urodziła się 6 stycznia 1412 r. w wiosce Domremy nad Mozą. Ojcem jej był Jakub d’Arc, a matką Izabela z domu Romée. Oprócz Joanny mieli oni jeszcze jedną córkę i trzech synów. Majątek stanowiła chata i niewielkie pole.

Joanna pomagała matce w pracach domowych i pasła bydło na pastwisku wiejskiej wspólnoty. Podobno dom rodziny d’Arc stał blisko kościoła, ulubionego miejsca przyszłej świętej, gdzie Joanna spędzała wiele czasu na modłach i brała udział w każdej mszy. Nie chadzała na wiejskie zabawy, choć, jak mówią źródła, „była mocno zbudowana i piękna” i budziła zainteresowanie mężczyzn. Gdy rówieśniczki Joanny oddawały się tańcom, ona plotła wieńce i stroiła nimi kapliczkę Najświętszej Maryi Panny.

Po raz pierwszy wezwanie z niebios Joanna miała usłyszeć jako 13-latka, w 1425 r. Wówczas odezwał się głos i pojawiła jasność.

Jak twierdziła sama Joanna, odezwał się do niej Archanioł Michał.

Takich mistycznych doznań miała potem wiele. Wreszcie archanioł oświadczył przyszłej świętej, że ma ona misję do spełnienia: uda się na pomoc królowi Francji. W tym czasie toczyły się walki między Francją a angielskimi najeźdźcami i sprzyjającymi im Burgundczykami.

Joanna d’Arc kilkakrotnie próbowała dotrzeć do władcy. Wreszcie udało się jej to w marcu 1429 r. w Chinon, gdzie przebywał dwór. Na temat tego, co tam się wydarzyło, krążą różne wersje, jednak efekt był taki, że delfin – książę-następca tronu, przyszły Karol VII – zaufał Joannie. Wyprawił ją do Poitiers, gdzie zasiadał parlament, aby przed tym ciałem przedstawiła swe racje.

Podobno swą przemową w Poitiers 17-letnia Joanna d’Arc poruszyła nawet najtwardsze serca. Nikomu nie przeszkadzało, że wystąpiła przed parlamentem w męskim stroju – wszak szykowała się do walki! Dopiero w trakcie procesu oskarżyciele zarzucą Joannie, że będąc kobietą nosiła publicznie rycerskie szaty.

Potem zdarzył się kolejny cud.

Joanna miała wizję, że w pobliżu kościoła św. Katarzyny w Fierbois zakopany jest miecz o charakterystycznym wyglądzie. I faktycznie, we wskazanym miejscu miecz znaleziono. Odtąd był on orężem Dziewicy Orleańskiej.

Artykuły z tej kategorii

  • Proces niemych

    Na początku XIV wieku w południowej Francji żyło wielu katarów, którzy wierzyli, że tylko tacy chrześcijanie jak oni – pragnący zbliżyć się do świętości – po śmierci dostąpią łaski wejścia do Królestwa Bożego. Miejscowa ludność nazywała ich „Les catharcs” – „czyści” lub „Les bonhommes” – „dobrzy ludzie”. Oni sami mówili o sobie: „Przyjaciele Boga”. Kościół nazywał ich heretykami i prowadził z nimi bezpardonową walkę.…

    Czytaj więcej...

  • Źródła kultu maryjnego

    Ponad sto pięćdziesiąt lat temu we francuskim Lourdes objawiła się ubrana na biało Matka Boska…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.