Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Zagadki i hipotezy

Elżbieta M. Jóźwiak

Millennium Manor

Dean Fontaine przed Millennium Manor
Gargulec na Millennium Manor
Jozwiak Elzbieta
Millennium Manor
Rodzina Nicholsonow_William Andrew Nicholson_corka Victoria i zona Fair
bwd 1/5 
fwd

 

Koniec świata każdy chciałby przeżyć w jak najbardziej bezpiecznych i komfortowych warunkach – najlepiej we własnym mieszkaniu. Dlatego pewien Amerykanin, William Andrew Nicholson, w 1938 roku zaczął budować dom, który miał przetrwać biblijny Armagedon.

W 1937 roku do spokojnego miasteczka Alcoa w stanie Tennessee przyjechał sześćdziesięciojednoletni William Andrew Nicholson wraz ze swoją żoną Fair, aby jako łamistrajk objąć pełnoetatową posadę w jednym z miejscowych zakładów. Pochodził z Pickens County w stanie Georgia, gdzie pracował wcześniej jako cieśla i murarz. Rok później, pod wpływem biblijnych przepowiedni, rozpoczął budowę Domu Tysiąclecia – Millennium Manor, którą ukończył w grudniu 1948 roku. Nie musiał się spieszyć, ponieważ wyliczona przez niego data końca świata przypadała dopiero na rok 1959 (lub 1969). Nicholsonowie nie należeli do żadnego ruchu religijnego owych czasów, nie chodzili nawet do kościoła, lecz wiara w nadchodzącą zagładę była tak silna, że pchnęła ich do budowy kamiennego domu, który miał przetrwać nie tylko zbliżający się Armagedon, lecz pozostać na swoim miejscu przez kolejne tysiąc lat. Ufali, że wraz ze 144 tysiącami sprawiedliwych zostaną ocaleni, aby żyć w Bożym Królestwie przez następne milenium.

Nicholson do budowy domu wykorzystał bloki różowego marmuru pochodzące z pobliskich kamieniołomów w Friendsville. Kamienny budulec miał ochronić mieszkańców budynku przed oparami siarki i ogniem piekielnym, które będą wtedy na powierzchni ziemi. Prace budowlane William wykonywał absolutnie sam, transportując i przesuwając marmurowe bloki o wadze do 150 kilogramów. Wszystkie otwory wejściowe i okienne oraz sufity i podłogi powstały w stylu romańskim z ułożonych łukowato i dopasowanych do siebie kamiennych klińców z charakterystycznym szczytowym zwornikiem. Aby stworzyć taką konstrukcję, Nicholson zbudował najpierw drewniane formy podtrzymujące, na które kładziono kolejno marmurowe bloki. Po osadzeniu zworników i zacementowaniu łuków oraz sklepień drewniane podpory zostały usunięte. I chociaż teoretycznie taka kamienna konstrukcja jest bardzo stabilna nawet bez jakiejkolwiek zaprawy, to jednak Nicholson postanowił ją wzmocnić, wykorzystując do tego celu prawie cztery tysiące worków cementu. Grubość ścian zewnętrznych wynosi 25 cali (ok. 64 cm), wewnętrzne ścianki działowe mają 19 cali (około 48 cm), dach to ponad trzy stopy (około 91 cm), natomiast podłoga jest co najmniej o stopę grubsza (ok. 122 cm). Oblicza się, że kamienie wykorzystane do budowy samego dachu ważą minimum 432 tony. Wnętrze domu skrywa piętnaście pokoi oraz garaż na dwa samochody. Budynek i liczącą prawie akr ziemi (0,4 hektara) działkę otacza kamienny mur ochronny. Kiedy w 1943 roku z powodu poszerzania ulicy Wright Road fragment muru został zburzony, niestrudzony Nicholson odbudował ogrodzenie sześć stóp bliżej domu.

Po zakończeniu budowy wiekowemu konstruktorowi nie pozostawało nic innego, jak spokojnie oczekiwać nadejścia Dni Ostatnich. Niestety, nie było mu to dane. Fair, ukochana żona Nicholsona zmarła na raka w 1950 roku, a on sam piętnaście lat później. Żadne z ich dziesięciorga dzieci nie chciało mieszkać w Tysiącletnim Domu, co sprawiło, że prawie przez trzydzieści lat budowla stała opuszczona, powoli popadając w ruinę.

Miejskie legendy

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.