Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

8/2019 Czwarty wymiar
Aneta Maziarz

Słowiańskie postrzyżyny i zapleciny

Podcięcie włosów u chłopca i zaplecenie pierwszego warkocza u dziewcząt były jednymi z najważniejszych momentów w życiu Słowian. Od tej pory przestawali być dziećmi i zostawali włączeni do grona dorosłych.

Rytuał przejścia

Postrzyżyny są jednym z najbardziej znanych słowiańskich rytuałów. Tradycja ta zresztą jest poniekąd ciągle żywa. Obcinanie włosów rekrutom jest przecież niczym innym, jak kontynuacją przycinania włosów rycerzom, a te z kolei – echem dawnych postrzyżyn, będących również swoistym obrzędem przejścia spod opieki matki pod władzę ojca (w wojsku oznaczają przejście pod władzę dowódców). W Kościele prawosławnym do dziś praktykuje się postrzyżyny wstępujących w stan mnisi.

Obrzędy przejścia obecne niemal we wszystkich kulturach na świecie przyjmują różne formy i nazwy, np. bar micwa, upszerin u sefardyjskich chasydów, wybieranie zwierzęcia-opiekuna u wielu indiańskich plemion, obrzezanie, skaryfikacje, wybijanie zębów u ludów afrykańskich. Po tym „teście” dziecko wchodzi w społeczność dorosłych, dostaje pewne prawa, ale i obowiązki.

Włosy pełniły ważną rol...

Wydanie

W najnowszym numerze

8/2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.