Siemia Bug Festival jest festiwalem muzyczno-świadomościowym, aspirującym do miana pierwszego festiwalu transformacyjnego organizowanego w Polsce. Zamierzeniem organizatorów wydarzenia jest stworzenie wyjątkowego miejsca, w którym nowe idee będą miały przestrzeń do zaistnienia, a uczestnicy festiwalu szansę na własny rozwój.
Ważne! W związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID, a razem z nimi – wymogów sanepidu oraz zaostrzeń ze strony policji i lokalnych władz wydarzenie zostało przeniesione na wiosnę/lato 2021. Więcej w komunikacie organizatorów -> klik
Wydarzenie odbędzie się 13-16 sierpnia 2020 roku nad brzegiem rzeki Bug, w pobliżu Siemiatycz. Cztery festiwalowe dni przepełnione będą koncertami, warsztatami, seminariami i wykładami łączącymi tradycję oraz najnowsze osiągnięcia wiedzy i nauki, takie jak psychologia, mistycyzm czy współczesne trendy środowiskowe.
Siemia Bug Festival jest mocno zakorzeniony w rodzimej, organicznej kulturze, jak i miejscu i czasie, w których będzie się odbywał. Jego patronką jest występująca w nazwie słowiańska bogini SIEMIA, inaczej znana jako Gaja, Makosz czy po prostu Matka Ziemia. To nie tylko ukłon w stronę rodzimej kultury, ale też idea promocji podczas festiwalu tematyki związanej historią i tradycją Słowian. Wielowymiarowość nazwy festiwalu odnosi się do tych korzeni oraz podkreśla akcenty ideowe wydarzenia – Siemiatycze to wyjątkowe miasto, od wieków kojarzone z wielokulturowością, gdzie katolicy, prawosławni, Żydzi i Romowie żyli obok siebie, a przez miasto przepływa rzeka Mahomet. Termin festiwalu z kolei przypada na święto Matki Boskiej Zielnej – starosłowiańskie Mokoszowe. Jak twierdzą organizatorzy: odkąd przypisaliśmy festiwal pod opiekę bogini Siemi, zaczęła dziać się magia, a “zagęszczenie przypadków na jeden dzień kwadratowy” zaskakuje nawet nas, i tak już przyzwyczajonych i ufających synchroniczności.
Program festiwalu oparty został na czterech filarach, symbolizujących cztery żywioły:
- Przyroda – Dziedzictwo (Ziemia)
- Twórczość – Sztuka (Woda)
- Swoboda – Rozwój (Powietrze)
- Energia – Transformacja (Ogień)
Warsztaty i seminaria w czterech blokach tematycznych: Ekologia i klimat (dbanie o planetę i naturę, filozofia less waste, slow life, vege), Psychologia i rozwój (osobowości, świadomości, poczucia własnej wartości, szacunku i tolerancji, szczęścia, samopoznania), Tradycja i mistycyzm (wierzenia słowiańskie, szamanizm, obrzędy, zwyczaje, historia regionu), Zdrowie i aktywność (taniec, tantra, joga, joga śmiechu, joga twarzy, masaż, dietetyka) poprowadzą m.in.:
Ponadto, każdego dnia dostępne będą dodatkowe atrakcje (m.in. park linowy, kino plenerowe, galeria sztuki, wizualizacje, pokazy tańca z ogniem) oraz strefy: dziecięca, wyluzowania, edukacyjna, wystawców, gastronomiczna, tatuażu.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej siemiafestival.pl