Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Jolanta Podsiadła
Haker umysłu

Haker umysłu

Z Łukaszem Płoszajskim, aktorem i mentalistą, rozmawia Jolanta Podsiadła.

ŁUKASZ PŁOSZAJSKI – aktor i mentalista. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Na deskach teatru zadebiutował w 2003 roku rolą Złotego w spektaklu „Podróż do wnętrza pokoju” w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a w telewizji – w programie Michała Fajbusiewicza „Magazyn Kryminalny 997”. Od 2004 roku wciela się w rolę Artura Kulczyckiego w serialu Polsatu „Pierwsza miłość”, od 2006 roku jest związany z Wrocławskim Teatrem Komedia.
Na platformie YouTube można zobaczyć kolejne odcinki jego autorskiego projektu „Haker Umysłu”, w którym prezentuje zdolności czytania myśli i kierowania zachowaniem ludzi.
 

 

Czy Sherlock Holmes był mentalistą?

– W pewnym stopniu tak. Sir Arthur Conan Doyle obdarzył go zdolnością posługiwania się myśleniem abdukcyjnym, czyli takim sposobem rozumowania, który dla pewnego zbioru faktów tworzy ich najbardziej prawdopodobne wyjaśnienia. I rzeczywiście, Holmes potrafił poskładać w całość różne strzępy informacji i w efekcie rozwiązać zagadkę. Również czasami działam w ten sposób. Choć nie wszystkie moje eksperymenty dotyczą akurat tych metod.

Czy to, co Pan robi, jest rzeczywiście czytaniem w naszych myślach?

– Można tak powiedzieć, bo odgaduję intencje ludzi, choć nie wyrażają ich słowami. Nie można czytać w myślach, ale można czytać myśli. Nie ma w tym jednak niczego, czego nie dałoby się wyjaśnić. Więcej niż połowa każdej naszej wypowiedzi jest wyrażana w sposób pozawerbalny. Mentalizm to sztuka kierowania zachowaniem ludzi i odczytywania tego, czego nie wypowiadają. Jestem psychologicznym iluzjonistą. Pojęcie iluzji opiera się na tym, że ktoś pokazuje rzeczy, które wydają się niemożliwe, a jednak mają miejsce. Nie wyciągam królika z kapelusza ani nie lewituję nad ziemią. To, co robię, dotyczy umysłu. Wkradam się w ludzkie myśli i uczucia. W ludzką naturę. I na tej podstawie tworzę rzeczy z pozoru niemożliwe. Myślę, że to jest dużo ciekawsze.

Można się tego nauczyć?

– Oczywiście, że tak, jeśli tylko mamy taki potencjał, wrażliwość, zainteresowania, jeśli uczynimy to swoją pasją. Mnie zawsze interesowały rzeczy niezwykłe i człowiek jako istota. To, jak myślimy, w co jesteśmy w stanie uwierzyć, jakie emocje nami rządzą, jak można nas czytać. Zresztą gdyby tak nie było, pewnie nie zostałbym aktorem. Na studiach nauczyłem się wielu rzeczy – jak ważny jest gest, co oznacza dana postawa, co mówi nasze ciało. Aktor powinien to wszystko wiedzieć. Poszedłem o krok dalej – dowiedziałem się, jak można przewidywać ludzkie działania i kontrolować nasz umysł.

W bibliotece, którą zamieścił Pan na swojej stronie internetowej, naliczyłam czterdzieści pozycji. To Pana lektury?

– To kropla w morzu książek, które przeczytałem i wciąż czytam. Część mojej biblioteki, którą chciałem się podzielić z innymi. Ludzie, którzy widzieli na YouTubie odcinki „Hakera Umysłu”, mojego autorskiego projektu, niemal zawsze pytają, jak ja to robię. Ta wiedza jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Mam nadzieję, że tym programem zachęcę innych do myślenia i poznawania siebie w sposób racjonalny. Bo ja jestem racjonalistą. Racjonalistą i sceptykiem. Choć gdybym opowiadał ludziom, że mam dar i jestem jasnowidzem, to z pewnością by w to uwierzyli, bo jesteśmy w stanie uwierzyć niemal we wszystko. To byłoby jednak oszustwo. A ja nie chcę nikogo oszukiwać. Poprzez m...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.